Fermuarın Tarihçesi
Fermuarın Tarihçesi
     

1890'lı yıllarda keşfedilen fermuarı 30 yıl boyunca kimse kullanmak istememişti. Oysa bugün ceketlerden ayakkabılara, pantolanlardan çantalara kadar her yerde ona rastlamak mümkün...

 

1890'lı yıllarda parmakları düğme dikmekten şişen karısının şikayetlerinden usanan Whitcomb judson " kaygan-kopça " adını verdiği aygıtı icat eder ve ayakkabı başlamada kullanılan bir alet olarak patentini alır. 1913 yılında Gideon Sundback adındaki İsveçli bir mühendis kullanımı zor olan ve çabuk bozulan kaygan-kopçayı geliştirerek günümüzde kullanılan fermuarı ortaya çıkarır. ilk başlarda fazla kullanıcı bulamayan fermuar 1930'lı yıllarda ingiliz veliaht prensi'nin fermuarlı pantolan giymeye başlamasıyla giyim eşyalarında moda olur. II. Dünya savaşı yılllarında dünyada fermuar üretimi 300 milyon adete ulaşır.

 

Fermuar önce sadece Avrupa ve Amerika'da üretilmekteydi. Üretildiği ilk yıllarda sık sık bozulan fermuarlar bugünkü halleriyle ortalama 12000 kez açılıp kapanabilmektedir. Moda açısından uzun kullanım yıllları içinde sürekli değişen fermuar, günümüzde halen vazgeçilmezliğini korumaktadır.